O nás

Příběh Inov-8

Příběh s  názvem Inov-8 nemůže začít jinak, než představením majitele a zakladatele. Wayne Edy, od útlého mládí pracoval v  obuvnickém průmyslu, kde začínal se strojírenskou přípravou pro vývoj a průmyslovou výrobu sportovních bot a získával zde nezbytné zkušenosti z  pohledu vývoje a výroby. Stejně inspirativním způsobem, jako svého času aplikoval ve svých provozech Tomáš Baťa, postoupil i Wayne do obchodně-provozních pozicí a velmi úspěšně pomohl vybudovat síť sportovních obchodů v Zimbabwe. Změna firmy, poctivá a dobře odváděná práce, ztrojnásobení velikosti firmy znamená, že Wayne ve svých 26 letech získává řadu prestižních obchodních cen a opouští Zimbabwe. Následujících 14 velmi úspěšných let tráví Wayne ve skupině Berghaus, kde se zabývá vývojem a výrobou obuvi a poté přichází zásadní rozhodnutí: je čas pracovat sám na sebe, a tak se v  severní Anglii rodí Inov-8.

Inov8

Budu teď chvíli citovat Wayna: „Mám sportovní a outdoorovou historii, celý život jsem pracoval v  obuvnickém segmentu, dokonale rozumím výrobě, obchodu, znám trh a prostředí, tak proč nezaložit značku zabývající se skutečnými potřebami horských běžců? Byl to čistý finanční hazard. Investoval jsem 30.000 liber do přípravy forem a dalšího strojního zařízení k jedinému modelu (dodnes vyráběný mudroc 290). Byl jsem natolik přesvědčený o kvalitě produktu, že jsem nechal vyrobit kontejner 2.500 párů bez jediné objednávky.“ To se psal červenec 2003.

V  září téhož roku vyhrává Melissa Moon WMRA World Trophy na Aljašce. Na nohách měla ten den zapůjčený pár mudroc 290, stejně jako 4 nejlepší angličani. V  prosinci téhož roku oceňuje Runners World   mudroc 290 prestižní cenou „Výrobek roku 2003“.

Obrovská vlna zájmu zapříčinila, že se Inov-8 stal od ledna 2004 partnerem WMRA. V  roce 2004 se také postupně rozšiřuje kolekce o další krosové modely a zakládá se dceřiná firma ve Spojených Státech. Asi neznámou perličkou je fakt, že v  letech 2004 a 2005 vyhrává legendární Jonathan Wyatt WMRA World mountain running trophy v  modelu mudroc 280. Kolekce krosové obuvi se stále rozšiřuje, Inov-8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s  možností výběru úrovně tlumení. Jednoznačně   tak nabízí všem běžcům alternativu k  tradičním tlumivým botám a slaví s  tím až nečekaně velké úspěchy. Stejnou filosofii pak aplikuje u výroby batohů a ledvinek. V  roce 2007 získává za svůj horizontální systém hydratace v  batozích prestižní ocenění Outdoor industry award. Rok 2009 se zapsal zlatým písmem do historie Inovejtu, protože přišel na trh model x-talon 212. Když pak v   srpnu 2009 vyhrává Geoffrey Kusuro World mountain runining championship, stává se z  tohoto modelu okamžitě absolutní nutnost pro všechny výkonnostní krosaře.

Po šesti letech existence Inov-8   nastal čas nabídnout také silničním běžcům alternativní volbu běžecké obuvi a na řadu tak přichází vývoj silničních bot.   Stejná filosofie zachování přirozené biomechaniky lidského chodidla, lehkost, flexibilita a možnost výběru úrovně tlumení, to jsou hlavní pilíře vývoje silniční kolekce. Tohle zadání se uvedlo do praxe v  roce 2011. Jediný rok na trhu a podívejme se na aktuální nabídku. Kolekce silničních bot je bohatší než kolekce trailových bot. U silniční kolekce je obzvlášť důležité vnímat své tělo, jakým způsobem reaguje na běh. Minimálně tlumená část silniční kolekce je proto vhodná pro běžce, kteří chtějí pracovat na svém běžeckém stylu, chtějí běhat efektivněji, přirozeněji, a jsou ochotni vnímat běh jako komplexní zatížení těla.

V  roce 2009 vstoupil Inov-8 prostřednictvím VAVRYS CZ také na český a slovenský trh. Aktuálně má Inov-8 zastoupení v  50 zemích světa.

Vývoj jde neustále dopředu. Když se podíváte na naše boty, najdete zde absolutní minimum švů, používáme nejmodernější technologie tvarovaní a stabilizace svršků, které umožňují výrazně snižovat váhu a hlavně výrazně přispívají k  pohodlí. Našim cílem není vyrábět univerzální boty, které budou mít průměrné vlastnosti na různých površích a podmínkách. Chceme a budeme i nadále vyrábět běžeckou obuv cíleně určenou pro daný povrch, do daných podmínek a při správném zvolení úrovně tlumení pak může zákazník získat špičkově funkční výrobek, se kterým bude výsostně spokojen. Špičkový nadčasový design je naprostou samozřejmostí.

Časová linie

 • 2003

  První a jediný model v  nabídce Inov-8 MUDROC 290 se v  podstatě okamžitě stává volbou většiny elitních běžců vrchařů. Na podzim roku 2003 získává MUDROC 290 prestižní ocenění časopisu Runners World – Běžecká bota roku 2003.

 • 2004

  Založení dceřinné společnosti Inov-8 USA, postupné rozšiřování kolekce, zejména o model Flyroc 310.

 • 2005

  S  širší kolekcí běžecké obuvi o různém sklonu mezi patou a špičkou zakládáme pojem SHOC-ZONE, který jasně a přehledně informuje spotřebitele o výškovém rozdílu mezi patou a špičkou. V  nabídce je mimo jiné F-lite 250, který posbíral řadu prestižních ocenění a udělal tak zásadní intro ve funkčním fitness, zejména pak v  CrossFitu.  Mudclaw 270 je označována jako bota s  nejlepším gripem na trhu.

 • 2006

  V kolekci se objevují první voděodolné modely s membránou Gore-tex. Roclite 315 je potřetí v řadě oceněn titulem „trialová bota roku“, Flyroc 345 GTX pak zvolili čtenáři časopisu Runners World za nejlepší model roku.

 • 2007

  Představujeme kolekci lehkých běžeckých batohů řady RACE PRO s horizontálním systémem hydratace. Za oba tyto produkty získáváme prestižní průmyslové ceny. Časopis National Geographics oceňuje model Roclite 318 GTX nejlepší lehkou outdoorovou botou.

 • 2008

  X-TALON 212 přichází. Tato bota změnila budoucnost Inovejtu. Pravděpodobně nejvnímavější krosovka, která se v té době na trhu vyskytovala, získala obrovské množství světových vavřínu. Mens Journal ocenil tuto botu titulem „vybavení roku“. Na podzim roku 2008 se stává VAVRYS CZ oficiálním distributorem Inov-8 pro Česko a Slovensko. Inov-8 je zastoupen ve 20 zemích planety.

 • 2009

  Původem trailová bota F-lite 230 se stává veleúspěšnou v prostředí funkčního fitnessu, hlavně pak v CrossFitu. Bota je dodnes v nabídce a jedná se o jednu z nejuniverzálnějších bot v nabídce.

 • 2010

  První bota s nulovým dropem a bez mezipodešve je zde a hned je oceněna zlatou průmyslovou plaketou za inovace a vývoj v segmentu. Kotníkový Roclite 400 GTX se stává nejlehčí voděodolnou koženou botou na trhu a přichází také pětiprstý koncept Evoskin, vaše druhá, silikonová kůže.

 • 2011

  V odborných kruzích se otevřeně říká, že není problém vyrobit dobrou silniční botu, je problém vyrobit dobrou krosovku, a proto přicházíme se silniční kolekcí. Ve stejnou dobu přichází koncept univerzální boty TERRAFLY (from city to trail) a také první CrossFitová speciálka BARE-XF. Inov-8 je zastoupen ve více než 50 zemích planety. V nabídce je téměř 100 modelů obuvi.

 • 2012

  Příchod dalšího bestselleru - konceptu TRAILROC. Trailroc zaplnil mezeru na trhu trialových bot a díky své skvělé funkčnosti si získal obrovskou řadu příznivců, zejména v alpských zemích a střední Evropě.

 • 2013

  TRAILROC 150 získává prestižní ocenění na veletrhu ISPO, evolucí proběhly klíčové modely X-TALON 212 a X-TALON 190 a představujeme historicky první kolekci běžeckého oblečení určeného primárně do trialového prostředí. Inov-8 oslavuje 10 let od svého založení.

Tým sportovců

Czech & Slovak Inov-8 tým vznikl v  roce 2012 za účelem prezentace funkčnosti našeho vybavení prostřednictvím výkonnostních sportovců z  různých sportovních disciplín. Členové týmu využívají vybrané produkty a chceme po nic jejich reálné zkušenosti. Nezajímá nás selanka, neexistuje dokonalý produkt. Chceme slyšet reálné zkušenosti z  daného sportu a tyto zprostředkovat široké veřejnosti. V neposlední řadě věřím tomu, že díky pestré skladbě členů týmu, bude pro vás určitě zajímavé přečíst si nějaké informace o ne až tak masových sportech, jako jsou třeba rogaining, skyrunning nebo také orientační běh.

Jan Čelůstka, triatlon

Jan Čelůstka
triatlon

Jan Procházka, orientační běh

Jan Procházka
orientační běh

Radovan Čech, rogaining

Radovan Čech
rogaining

Jan Francke, x-terra

Jan Francke
terenní triatlon

 

 

 

Kontakt

 • VAVRYS CZ s.r.o.
  Hradištko 882
  763 26 Luhačovice
  Česká republika
 • Najít prodejny
a sleduj

2014 Provozuje Vavrys s.r.o.